منوی دسته بندی
بزن بریم

انواع آسیب های مچ دست

درد مچ اغلب بر اثر کشیدگی و یا شکستگی ناشی از آسیب دیدگی های ناگهانی ایجاد می شود . اما آسیب دیدگی های بلندمدتی مانند تحت فشار قرار گرفتن مداوم آرتروز و سندروم تونل کارپال نیذ می تواند سبب بروز درد در مچ دست شود . با توجه به این که عوامل زیادی می تواند منجر به درد مچ شود . تشخیص علت اصلی درد کار دشواری خواهد بود . اما در هر صورت تشخیص دقیق برای تعیین روندی مناسب برای درمان و بهبود ضروری است .
درد مچ دست با چه علائمی همراه است؟
درد مچ دست به علت بروز آن می تواند متفاوت باشد . به عنوان مثال درد ناشی از آرتروز استخوانی مشابه دندان درد خفیف توصیف شده در حالی که درد ناشی از سندروم تونل کارپال معمولا به صورت حس سوزن سوزن یا مورمور شدن به خصوص در شب ها است . یافتن محل دقیق درد در مچ دست می تواند سرنخی باشد برای یافتن آن چه در حقیقت پشت پرده علائمتان می گذرد .
آسیب دیدگی ها
• آسیب های ناگهانی * اغلب آسیب های مچ دست مربوط به زمانی است که افراد به صورت ناگهانی بر روی دستشان در حالی که باز است می افتند . این نوع آسیب دیدگی ها می توانند منجر به پیچ خوردگی . کشیدگی و یا حتی شکستگی شوند . به طور مثال شکستگی اسکافوئید در سمتی از مچ دست که به انگشت شست متصل می شود در استخوانی به نام اسکافوئید رخ می دهد . این نوع شکستگی ممکن بلافاصله پس از آسیب دیدگی در تصاویر ایکس ری قابل تشخیص نباشد .
• آسیب های تکراری * هر گونه فعالیتی که نیازمند حرکت مداوم مچ دست باشد از ورزش تنیس گرفته تا نواختن ویولنسل و یا رانندگی طولانی مدت می توانند بافت های اطراف مفاصل را ملتهب ساخته و یا منجر به شکستگی های فشاری گردد . به ویژه اگر فعالیت مذگور ساعت ها و بدون استراحت انجام گیرد بیماری دکوروین نوعی آسیب دیدگی بر اثر وارد شدن فشارهای مداوم و تکراری می باشد که سبب بروز درد در ابتدای انگشت شست می گردد .
آرتروز
• آرتروز استخوانی * این شرایط زمانی رخ می دهد که غضروف پوشاننده انتهای استخوان ها در مفاصل با گذشت زمان فرسوده شده و از بین رود . بروز آرتروز استخوانی در مچ دست رایج نبوده و اغلب افرادی که در گذشته مچ دستشان آسیب دیده دچار این بیماری می شوند .
• رماتیسم مفصلی * رماتیسم مفصلی به شرایطی گفته می شود که در آن سیستم ایمنی دچار اختلال شده و بافت های بدن را مورد حمله قرار می دهد . بر خلاف آرتروز استخوانی . بروز رماتیسم مفصلی در مچ دست رایج بوده و معمولا اگر یکی از مچ ها تحت تاثیر آن قرار گیرد دیگری نیز درگیر می گردد .
سایر شرایط و بیماری ها
• سندروم تونل کارپال * سندروم تونل کارپال به دلیل تحت فشار قرار گرفتن عصب میانی که از مجرای کارپال در زیز مچ دست عبور می کند رخ می دهد .
• کیست های گانگلیون * کیست های گانگلیون کیست های نرم و پر از مایعی هستند که معمولا روی مچ دست ظاهر می شوند . بروز این کیست ها در مچ دست با درد همراه بوده و می تواند با فعالیت کردن تشدید یافته و یا بهبود یابد .
• بیماری کین باخ * بیماری کین باخ این اختلال شامل فروپاشی یکی از استخوان های کوچک مچ دست به دلیل کاهش میزان عروق مغذی در آن می باشد که معمولا در افراد جوانی که به سن بلوغ رسیده اند رخ می دهد .
چه عواملی می توانند احتمال بروز درد در مچ دست را افزایش دهد؟
مستقل از سبک زندگی افراد هرکس ممکن است دچار درد مچ دست شود . در این میان عواملی وجود دارند که می توانند احتمال بروز درد در مچ دست را افزایش دهند .
• شرکت در فعالیت های ورزشی * آسیب دیدگی مچ دست در اغلب ورزش ها امری رایج است چه ورذش هایی که با آسیب های ناگهانی همراه هستند و چه ورزش هایی که در آن ها مچ دست به صورت مداوم تحت فشار قرار دارد مانند فوتبال . بولینگ . گلف . ژیمناستیک و تنیس .
• کارهای پرتکرار * تقریبا تمامی فعالیت هایی که دست و مچ دست را درگیر می کنند مانند بافندگی و یاحتی کوتاه کردن مو اگر با نیروی کافی و تعداد دفعات تکرار مناسب انجام شوند می توانند مانع از درد مچ شونذ .
• بیماری ها یا شرایط خاص * بیماری ها و شرایطی مانند بارداری . دیابت . اضافه وزن . رماتیسم مفصلی و نقرس می تواند احتمال بروز سندرم تونل کارپال را افزایش دهند .
چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟
دقت داشته باشید که برای هر دردی که در مچ دست ایجاد می شود نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد بود . کشیدگی ها و پیچ خوردگی های خفیف معمولا با استراحت کردن . استفاده از پک یخ . مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه و بستن دست با بانداژ برطرف می شوند . اما در صورت تشدید یا ادامه یافتن درد و تورم تا چند روز بعد از آسیب دیدگی حتما به پزشک مراجعه نمایید .
چگونه می توان از بروز درد در مچ دست جلوگیری کرد؟
جلوگیری از عواملی که اغلب ناخواسته سبب آسیب دیدگی مچ دست می شوند کاری غیر ممکن است اما رغایت نکات زیر می تواند در محافظت از مچ دست موثر باشد .
• استخوان هایتان را تقویت کنید * دریافت کلسیم کافی می تواند از شکستگی های استخوان ها جلوگیری نماید . این میزان برای افراد بالغ حدود ۱۰۰۰ میلی گرم در روز و برای خانم های بالای ۵۰ سال حدود ۱۲۰۰ میلی گرم در روز می باشد .
• زمین نخورید * اغلب آسیب رهای مچ دست مربوط به زمانی است که افراد در حالی که دستشان باز است بر روی آن می افتند . برای جلوگیری از زمین خوردن کفش مناسب بپوشید . اگر در خانه شرایطی وجود دارد که ممکن است باعث زمین خوردن تان شود آن را برطرف کنید . نور پردازی محل زندگیتان را افزایش داده سعی کنید تا حمام و راه پله ها را به میله های ایمنی مجهز نمایید .
• هنگام ورزش کردن از تجهیزات محافظتی استفاده کنید * هنگام شرکت در فعالیت هایی که احتمال آسیب دیدگی مچ در آن ها بالا می باشد . محافظ مچ دست بپوشید مانند فوتبال و اسکیت .
به شرایط کاریتان توجه داشته باشید * اگر به طور طولانی مدت با کیبورد کار می کنید سعی کنید تا در حین کار استراحت های متناوب داشته و زمانی که تایپ می کنید مچ دستتان را در موقیعت طبیعی و ریلکس نگه دارید . استفاده از کیبورد ارگونومیک و یا پد ژلی می تواند در حفاظت مچ دستتان مفید باشد .

Parniantebnj

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *