منوی دسته بندی
بزن بریم

زانوبند ظبی و کارایی آن

زانو بند طبی برای درمان انواع آسیب زانو مناسب است . زانو بند های طبی زیر نظر مستقیم پزشک مورد استفاده قرار می گیرد . این که چه زمانی زانوبند استفاده کنید به نوع زانوبند و هدف استفاده فرد از آن بستگی دارد . زانو مفصلی است که خم و راست می شود و کمی می چرخد . گاهی اوقات این مفصل صدا می دهد و اگر وضعیت قرارگیری آن بد باشد ممکن است دچار دررفتگی شود . زانو در محل به هم رسیدن استخوان ران و استخوان درشت نی ساق پا که توسط یک کپسول مفصلی احاطه می شود به وجود می آید . در کشکک زانو مجموعه ای از ربات و زردپی ها وجود دارد که چارچوب ساختاری مورد نیاز مفصل را فراهم می کنند . از آن جا که زانو ۸۰ درصد وزن را در حالت ایستاده جذب می کند به ویژه در ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی سنگین انجام می دهند در معرض خطر بالای آسیب دیدگی قرار دارند .

زانو به دلایل متعددی دچار آسیب می شود . ازجمله این دلایل می توان به بورسیت . تاندونیت . پارگی ربات . تحلیل و فرسودگی غضروف . کشیدگی عضله . رگ به رگ شدگی و سایر عوامل دیگر اشاره کرد . وضعیت غیر استاندارد بدن مانند پای ضربدری نیز ممکن است در آینده فرد را مستعد آسیب زانو کند . تعداد زیادی از افراد از ورزشکاران گرفته تا مبتلایان به آرتریت و سایر مشکلات زانو برای جلوگیری از آسیب زانو یا تسکین درد از زانوبندهای طبی استفاده می کنند .

زانوبند های طبی از آسیب بیشتر به زانو جلوگیری کرده و درد و تورم را کاهش می دهد . همچنین برای ریکاوری و توانبخشی پس از عمل بسیار مناسب هستند.

انواع زانو بند طبی

زانو بند های طبی در دسته بندی های عمومی طبقه بندی می شوند . در این جا به تفاوت بین دسته ها و این که از هر یک در چه موقیعتی و شرایطی استفاده می شود اشاره خواهد شد .

زانو بند های پروفیلاکتیک

زانو بند های طبی پروفیلاکتیک برای پیشگیری و کاهش شدت آسیب رباتی به زانو طراحی شده است . این نوع زانو بند محبوب ترین نوع است و بیشتر به وسیله ورزشکارانی که ورزش های تماسی همچون فوتبال انجام می دهند مورد استفاده قرار می گیرند . زانو بنمد های طبی پروفیلاکتیک از ربات طرفی داخلی در برابر فشار های وارد شده به زانو محافظت کرده و مانع وارد شدن آسیب مجدد به آن می شود . این زانو بند های طبی برای ورزشکاران ورزش های تماسی که در معرض خطر بالای آسیب به  MCL قرار دارند یا کسانی که پیش از این دچار آسیب به  MCL  شده اند به شدت توصیه می شود . ۲ مورد از بهترین موارد زانو بند های طبی ورزشی MCL و زانو بند های  دامنه حرکتی هستند .

زانو بند های طبی عملکردی

زانو بند های عملکردی به منظور محافظت از زانو های آسیب دیده به علت ورزش یا افتادن مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع زانو بند برای کاهش چرخش به دنبال پارگی یا آسیب ACL و همچنین در کسانی که به دنبال جراحی ترمیم ACL نیاز به مراقبت بیشتر از زانو دارند بسیار مفید هستند . در برخی موارد از زانو بند های عملکردی در موارد دررفتگی خفیف تا متوسط استفاده می شود .

زانو بند های توانبخشی

زانو بند های توانبخشی در دوره توانبخشی پس از جراحی زانو یا وارد شدن آسیب به آن حرکات بالقوه مضر زانو را محدود می کند . این نوع زانو بند ها از ربات ترمیم شده یا بازسازی شده محافظت می کند و امکان حرکت زود هنگام مفصل زانو را فراهم می کند . به علاوه زانو بند های توانبخشی ابزار بسیار خوبی برای محافظت از مفاصل زانو و ربات ها در برابر آسیب های بیشتر و یا عود مجدد مصدومیت به شمار می رود .

زانو بند های کاهش دهنده بار

زانو بند های کاهش دهنده بار به منظور تسکین درد در افراد مبتلا به آرتریت به ویژه افرادی که از آسیب استئوآرتریت زانو د بخش مدیال رنج می برند طراحی شده اند . این زانو بند ها با وارد کردن فشار روی استخوان ران فشار را از روی مفصل آسیب دیده بر می دارند . و در نتیجه زانو را مجبور می کند تا دور تر از ناحیه درد ناک خم شود . این زانو بند ها مانند زانو بند های OA همچنین می تواند  برای افرادی که تصمیم به جراحی جایگزینی مفصل زانو دارند و می خواهند پیشاپیش فشار را از روی زانو های خود بردارند مفید باشد .

بریس های نوع Knee sleeves

این دسته به لحاظ تکنیکی زانو بند نیست بلکه رایج ترین نوع محافظت زانو است و هدف از طراحی آن ها ایجاد فشردگی در اطراف مفصل زانو است . این نوع زانو بند با محافظت پشتیبانی از زانو . درد و تورم راکنترل می کند .

زانو بند طبی چطور  استفاده می شود ؟

بهتر است زانو بند های طبی زیر نظر مستقیم پزشک مورد استفاده قرار گیرد . این که چه زمانی زانو بند استفاده کنید به نوع زانو بند و هدف استفاده فرد از آن بستگی دارد . برخی از بریس های زانو را می توان به صورت مداوم استفاده کرد . برخی تنها موقع ورزش یا فعالیت فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند . فرد باید موقیعت بریس زانو رادر طول فعالیت بدنی چک کرده و از عدم حرکت آن از جای خود اطمینان حاصل کند . در صورتی که زانو بند در مکانی درست خود قرار نگرفته باشد ممکن است پیش از آن که مفید باشد به فرد صدمه وارد کند .

چطور می توان از زانو بند های طبی مراقبت کرد ؟

زانو بند های طبی اغلب در طی استفاده معمول دچار آسیب می شوند . همیشه آن ها را از لحاظ پارگی و فرسودگی بررسی کنید . تمیز کردن منظم آن ها با آب و صابون توصیه می شود . در صورتی که قطعه فلزی از زانو بند طبی بیرون زده برای جلوگیری از آسیب به خود و دیگران آن را بپوشانید .

شما به زانو بندی نیاز دارید که به درستی عمل کند اگر زانو بند شما فرسوده شده باشد باید آن را تعویض کنید . زانو بند های بادوام تر قیمت بالاتری دارند ولی در عین حال مدت زمان بیشتری می توانید از آن ها استفاده کنید .

https://ptn

 

Parniantebnj

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *