منوی دسته بندی
بزن بریم

قوزشست پا چیست ؟

قوزشست پا یک موقیعت دردناک برای افراد مختلف از جمله دوندگان و ورزشکاران است . زمانی که در حال دویدن و ورزش یا انجام فعالیت های روزانه هستید توقع دارین که از لحظه های خود لذت ببرید و حداکثر عملکرد را داشته باشید تا این که پیوسته با کفشی نامناسب درگیر بوده و احساس ناراحتی کنید .
این اختلال یک ناهنجاری استخوانی در مفصل شست پا می باشد که در بیشتر موارد به علت اختلالات ساختاری در پا ایجاد می شود . در گذشته استفاده از کفش های نامناسب را علت ایجاد این اختلال می دانستند اما امروزه ثابت شده است که اختلال ساختاری پا به ویژه صافی کف پا باعث بروز این اختلال می باشد . در بیمارانی که این ناهنجاری استخوانی را دارند زاویه شست پا به طرف دیگر انگشتان پا متمایل می شود که به مرور باعث درد و محدودیت حرکتی می شود و حتی روی سایر انگشتان هم تاثیر می گذارد و باعث ایجاد بد شکلی در انگشتان می شود . درد این ناهنجاری با کوچکترین ضربه دردناک می شود .
علت انحراف شست پا چیست ؟
اگر چه در بعضی موارد عوامل ژنتیکی و داشتن پای صاف احتمال ابتلا به این عارضه افزایش می یابد ولی دلیل اصلی قوزشست پا مشخص نیست . برخی اوقات سبک زندگی مانند پوشیدن کفش پاشنه بلند و نوک تیز و یا پوشیدن کفش های تنگ با پنجه باریک احتمال ابتلا به این عارضه را تشدید می کند .
اصلی ترین راه جلوگیری به قوزشست پا
یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به این عارضه نپوشیدن کفش مناسب است . کتانی مناسب ورزشی در ایجاد راحتی و فراهم آوردن سلامتی پا نقش بسزایی دارند . فراموش نکنید که اثرات یک کفش نامناسب نتایج مخربی بر سلامت بدن خواهد داشت که در اکثر موارد غیر قابل جبران است .
کفش مناسب برای قوزشست پا چه ویژگی هایی دارد ؟
یکی از بهترین راه های پیشگیری از ابتلا به انحراف انگشت شست پا عدم استفاده از کفش هایی است که باعث جمع شدن انگشت شست و فشار بیش از حد به آن می شود . به همین دلیل است که استفاده از کفش پاشنه بلند هرگز تو.صیه نمی شود . چرا که با ایجاد فشار بر روی پنجه پا به خصوص انگشت شست پا مفصل پا را به خارج خم کرده و احتمال ابتلا به انحراف قوز شست پا را بیشتر می کند . اگر مجبور به پوشیدن پاشنه بلند هستید حداکثر تا ۳ ساعت می توانید آن را به پا کنید . بیشتر از این مدت باعث ایجاد ناراحتی و افزایش فشار به شست پا خواهد شد . از هر کفشی که استفاده می کنید چه کتانی اسپرت و ورزشی چه کفش های پاشنه بلند و مجلسی راحتی پاها را در اولویت قرار دهید . اطمینان پیدا کنید که فضای اضافه در ناحیه پنجه و شست پا به اندازه کافی وجود دارد و پای شما در راحت ترین حالت ممکن قرار گرفته است .
در طول روز پای شما به طور طبیعی ورم می کند بنابراین بهترین زمان خرید کفش هنگام غروب است . از خرید کفش های تنگ که پای شما را می زند به امید این که در آینده جا باز می کند و گشاد می شود نیز خودداری نمایید .
در صورت ابتلا به قوزشست پا چه کنیم ؟
همان طور که قبل از ورزش کردن برای آمادگی بیشتر بدن حرکات کششی انجام می دهیم پاها را نیز گرم کنیم . کشش انگشتان پا اگر چه راه درمان این عارضه نیست اما برای ایجاد حس راحتی در عضلات پا و مفاصل انگشتان بسیار تاثیر گذار است . حرکات کششی موثر برای افرادی که دچار قوزشست پا هستند به شرح زیر است
• ابتدا انگشت شست خود را منقبض کرده و به سمت جلو بکشید . سپس آن ها را به زیر پا خم کنید تا جایی که می توانید شست خود را باز کنید و از سایر انگشتان پا جدا نمایید .
• در حالی که انگشتان دیگر ثابت است شست خود را به صورت جداگانه تکان دهید و به طرفین بکشید .
• تعدادی تیله آماده کنید و هر بار سعی کنید تیله ها را با شست پای خود بردارید .
در موارد شدید که انحراف انگشت شست پا بسیار است امکان خم کردن شست وجود ندارد و یا با درد زیادی همراه است . در چنین مواردی جراحی تنها راه ممکن است .
علائم کجی شست پا
• اختلال ساختاری پا
• کفش نامناسب
• در خانم ها نسبت به آقایان رایج تر است
• تورم در مفاصل انگشتان پا
• درد در ناحیه سطح انگشت شست
• ناراحتی یا احساس درد در هنگام پیاده روی
راه کارهای درمانی
• رایج ترین علت قوزشست پا بونیون پرونیشن بیش از حد محسوب می شود . در این حالت هنگامی که فرد راه می رود پای او بیش از حد به داخل می چرخد . بنابراین احتیاج است که علت اصلی ایجاد بونیون درمان شود تا از آسیب های ثانویه آن پیشگیری شود . کفش های مناسب به پیشگیری از آن ها کمک می کند .
• پوشیدن کفش های پنجه پهن از جنس چرم فضای کافی برای پا فراهم می کند . از پوشیدن کفش های پاشنه بلند پرهیز کنید .
• جراحی بونیون برای بعضی از افراد نیاز است البته افراد کاندید جراحی باید روش های درمانی غیر جراحی را استفاده کرده باشند و در صورت عدم درمان جراحی کنند . جراحی بونیون در افراد بالای ۲۰ سال بسیار موثر است اما جراحی هم به طور کامل نمی تواند باعث بهبودی شود . و اغلب بعد از جراحی مشکلاتی نظیر پینه و میخچه برای فرد ایجاد می شود . اگر بونیون بسیار دردناک و متورم باشد باید یخ روی مفصل گذاشته شود و پا را بالا نگه داشت .
• اسپیلنت شبانه بونیون اندازه بونیون را کاهش می دهد و هنگامی که شما خواب هستید انگشت را صاف نگه می دارد .
• روکش های بونیون می تواند باعث کاهش درد قوزشست پا شود .
• ورزش های مربوط به بونیون به حفظ انعطاف پذیری مفصل کمک می کند .
• اعمال کشش روی انگشتان و پا به طور روزانه باعث افزایش جریان خون . افزایش فعالیت گلبول های قرمز و اصلاح راستای استخوان می شود . آسان ترین راه برای این کار استفاده از جدا کننده های انگشتی نرم . ژله ای و انعطاف پذیر است که بین انگشتان قرار می گیرد و به صاف نگه داشتن انگشت کمک می کنند .

Parniantebnj

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *