منوی دسته بندی
بزن بریم

مهره های کمر l1 تا l5

کمربند طبی فنردار

مهره های کمر L1 تا L5 قسمت قاعده ستون مهره ها از یک ساختار پیچیده به نام قطعه مهره ای l1 تاl5 تشکیل شده است که تحت عنوان مفصل لومبوساکرال نیز شناخته می شود .این قطعه حرکتی خود به چند جزو رابط دیگر اتصال دارد و هر یک از این اجزا می تواند عامل ایجاد درد پایین کمر یا درد پاها باشد .۵ مهره پایین ستون مهره ها ممکن است به سمت جلو منحرف شده و روی اولین مهره استخون خاجی بلغزد و باعث وارد آمدن فشار بر روی ریشه عصب و احساس درد گردد .اگر قسمت داخلی دیسک l1 تاl5 که بین مهره های l1 تا l5 قرار دارد دچار خرابی شود می تواند موجب درد در قسمت پایین کمر یا پاها گردد و به درمان دیسک بین مهره ها نیاز می باشد .مهره های l1 تا ll5 در قسمت پشت ستون مهره ها به ۲ مفصل متصل هستند . در صورتی که این مفاصل حرکت غیرطبیعی داشته یا دچار خرابی شوند منجر به درد خواهد شد . یک عصب از طریق دهانه ای که در قسمت پشت قطعه ۱ تا ۵ وجود دارد از کانال ستون مهره ها عبور کرده و به سمت پشت هر یک از پاها اتداد پیدا می کند . این عصب تحت عنوان ریشه عصب l5 شناخته می شود . اگر هر ساختاری در قسمت کمر بر روی این عصب فشار وارد کند و یا اگر پروتیین ها ملتهب کننده ای که در قسمت داخلی دیسک ها وجود دارند به بیرون نشت کرده و به این عصب برسند باعث درد شدید پاها می شود . در قسمت مفصل ساختارهایی وجود دارند که با اتصال به یکدیگر یک تکیه گاه محکم  و قوی برای ستون مهره ها می سازتد و نیز یک مفصل دارای چند عملکرد مختلف ایجاد می کند که امکان گردش و خم شدن بالاتنه و کمر در همه جهت را فراهم می سازد . این قطعه پیچیده به خاطر نیروی زیادی که بر روی آن وارد می شود و نیز به خاطر دامنه حرکتی وسیعی که تامین می کند همواره از حساسیت زیادی در برابر آسیب دیدگی ها ممکن است یا به صورت حاد و یا به دلیل و ساییدگی تدریجی آن در نتیجه فرسودگی و کار زیاد در طی مدت زمان طولانی باشد .

علل درد مفصل l1-l5 (لومبوساکرال)

شایع ترین علل درد هایی که از قطعه l1 تا l5 یا مفصل لومبوساکرال ناشی می شود عبارت است

  • فتق  دیسک * اگر دیسک بین مهره های l1 تا l5 دچار فتق دیسک شود و پروتیین های قسمت داخلی دیسک به بیرون نشت کرده و به ریشه عصب مجاور آن برسد با باعث ایجاد درد در قسمت پایین کمر و پاها می شود .
  • خرابی دیسک l1 تا l5 *خرابی دیسک به خودی خود می تواند عامل ایجاد درد در قسمت پایین کمر یا پاها می شود .
  • لغزش مهره ایستمیک *یک لغزش کوچک در قسمت مفاصل می تواند باعث شود که مهره l5 به ست جلو و بر روی مهره l1 سر بخورد در این حالت بر روی ریشه عصب فشار وارد می کند و موجب ایجاد درد و سایر ناراحتی های دیگر در قسمت پاها می شود .

بیماری های متعدد دیگری مربوط به ستون مهره ها وجود دارد که می تواند با شدت های مختلفی قسمت پایین ستون مهره ها را درگیر کند  و قطعه l1تا l5 را تحت تاثیر قرار دهد به دلیل آن که در قسمت مهره لومبوساکرال نخاع وجود ندارد بنابراین حتی بیماری ها و مصدومیت های شدیدی که درد زیادی ایجاد می کنند هم باعث فلج شدن یا آسیب دیدگی دایمی نخواهند شد .

https://ptnsupport.com/wp-admin/post.php?post=632&action=edit

درمان مفصل l1تاl5

به همه بیمارانی که از درد مفصل l1 تاl5 رنج می برند توصیه می کنیم که برای تشخیص و شناسایی علت این درد به یک پزشک یا متخصص کایروپرکتیک مراجعه کنند تا مناسب ترین روش درمانی را برای آن ها را تعیین کند در اغلب موارد درمان با روش های غیرحرکتی آغاز می شود .

اهداف اصلی از درمان کمر درد ناشی از مفصل لومبوساکرال

۱-تسکین درد به حدی که بیمار بتواند در جلسات فیزیک درمانی و توانبخشی شرکت کند .

۲-جلوگیری از افزایش آسیب دیدگی با تنش وارد بر ستون مهره ها .

۳- حفظ توانایی لازم برای فعالیت بدنی در خانه و محیط کار .

رایج ترین روش های درمانی که برای این منظور استفاده می شود

۱-داروهای مسکن * معمولا برای درمان درد پایین کمر تجویز می شوند عبارتند از استامینوفن. داروهای شل کننده عضلات و ضد افسردگی . داروهای مخدر .

۲-گرم کردن و یخ * استفاده از یک بسته سرد یا گرم برای تسکین درد پایین کمر

۳- ماساز درمانی * باعث بهبود گردش خون و کاهش سفتی ماهیچه ها می شود .

۴-ورزش * یموجب ک برنامه ورزشی و فیزیک درمانی کامل برای تسکین کمر درد است .

۵-تزریقات اپیدورال عبارت از تزریق داروهای استروییدی به ناحیه ستون مهره ها که با کاهش التهاب در قسمت های دردناک موجب تسکین درد می شود .

۶- روش های دستی * این روش درمانی توسط یک متخصص کایروپرکتیک متخصص بیماری های استخوان یا سایر افراد حرفه ای که تخصص کافی داشته باشند انجام می شود . این روش با کاهش فشار وارد بر ساختارهای حساس بهبود جریان خون و کاهش گرفتگی عضلات موجب تسکین درد می شود .

۷- واحدهای تنس * واحد های تنس ابزارهای الکتریکی مخصوصی هستند که از طریق تداخل امواج با سیگنال های دردی که به پایین کمر فرستاده می شوند عمل می کند . تحریکات با فرکانس بالا برای بیمار تا چند ساعت قابل تحمل است اما تسکین درد ناشی از آن مدت زمان کوتاه تری دوام دارد . از طرفی تحریکات با فرکانس پایین که اصطلاحا روش شبیه به طب سوزنی نامیده می شود . با ناراحتی بیشتری برای بیمار همراه است و فقط حدودنیم ساعت قابل تحمل است اما تسکین درد ناشی از آن مدت زمان طولانی تری دوام دارد .

این الکترودها می تواند روی قسمت دردناک در اطراف آن روی عصب مربوط به ناحیه دردناک یا حتی در سمت مخالف بدن قرار داده شود .

 

 

Parniantebnj

یک نظر

  • رحمان گفت:

    درجه یک

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *