منوی دسته بندی
بزن بریم

کاربرد کفی طبی در درمان کف پای صاف

کفی طبی برای درمان صافی کف پا است و صافی کف پا معمولا باعث ایجاد دردی می شود که از کف پا تا کمر گسترش پیدا می کند . این امر تاثیر منفی بر کیفیت زندگی فرد می باشد . حتی راه رفتن بر روی زمین صاف نیز می تواند سبب ایجاد درد شود . استفاده از کفی طبی مخصوص کف پای صاف سبب کاهش درد و بهتر زندگی کردن فرد می شود .

حفاظت از قوس کف پا برای افراد مبتلا به صافی کف پا الزامی می باشد . استفاده از کفی طبی سبب بهبود راستای پا و جلوگیری از بروز ناهنجاری های ساختاری می شود . در صورت بروز درد و ورم ناشی از کف پای صاف باید از کفی طبی استفاده کرد .

صافی کف پا

کف پای بیشتر افراد دارای یک قوس می باشد ولی در برخی از افراد این قوس کف پا وجود ندارد . این حالت زمانی ایجاد می شود که کشش مورد نیاز جهت حفاظت از قوس توسط تاندون های پا ایجاد نمی شود . صافی کف پا در اثر عوامل مختلفی مانند ناهنجاری ایجاد شده در زمان تولد . آسیب دیدگی یا پارگی تاندون ها . عارضه هایی مانند رماتیسم مفصلی یا آسیب دیدگی عصبی ایجاد می شود . بسیاری از افراد با عارضه کف پای صاف و بدون وجود درد زندگی می کنند ولی این عارضه می تواند سبب بروز عوارض مختلفی بشود .

عارضه های زیاد با کف پای صاف

کف پای صاف با بروز خستگی . درد . ورم در قسمت کف پا و مشکلات مرتبط با راستای پا سبب کاهش کیفیت زندگی شخص می شود . پاها به عنوان اساس و زیر بنای کل بدن عمل می کنند و قوس کف پا نقش مهمی در عملکرد بدن دارند . قوس کف پا به تقسیم وزن بدن در حال حرکت کمک می کند . در صورت صاف و ضعیف بودن و یا آسیب دیدگی قوس کف پا بدن قادر به تقسیم وزن به طور صحیح نمی باشد . این حالت سبب بروز کشیدگی در ساختار پا و ساختارهای متصل کننده می شود و در نهایت بقر کمر نیز تاثیر می گذارد . صافی کف پا می تواند باعث پا درد . درد لگن . زانو درد و حتی کمر درد شود . این مشکلات در دوندگان دارای کف پای صاف یا افراد دارای ناهنجاری های بیومکانیکی مانند چرخش مچ پا به داخل یا خارج شایع است .

مزایای کفی طبی کف پای صاف

استفاده از کفی طبی در کفش باعث می شود تا وظیفه ای که در حالت عادی بر عهده تاندون های پا و قوس کف پا می باشد توسط کفی انجام شود . کفی طبی به تقسیم فشار در پا و جلوگیری از بروز درد کمک می کند . و همچنین با ایجاد زیر بنای مستحکم به تصحیح راستای کل بدن کمک می کند . بسیاری از افراد به دنبال کفش های مخصوص صافی کف پا می باشند . ولی با استفاده از کفی طبی مخصوص صافی کف پا اشخاص می توانند از کفش دلخواه خود استفاده کنند . و انجام فعالیت های روزمره را امکان پذیر می سازد .

کاهش درد و ورم

فشار ناشی از حرکت و یا حتی ایستادن به طور ثابت می تواند باعث ایجاد ورم در پای افراد دارای کف پای صاف شود . بدون تشخیص و درمان ورم می تواند بسیار دردناک شود . حتی با استراحت کافی نیز امکان دارد درد و ورم ادامه داشته باشد . با افزایش درد و ورم مداوم مفصل و یا انحراف شست پا ایجاد شود . سایش پا با کفش نیز می تواند باعث ایجاد زخم و یا آسیب دیدگی های سطحی شود . با استفاده از کفی طبی کف پای صاف فشار وارد بر پا و همچنین درد و ورم کاهش پیدا می کند .

انجام راحت تر فعالیت های ورزشی

فعالیت های ورزشی شامل دویدن .پیاده رو.ی یا پرش و وزنه برداری فشار زیادی بر پای شخص وارد می کنند . با برخو.رد پا بر روی زمین و یا با بلند کردن اشیائ سنگین در اثر وارد شدن فشار زیاد بر ساختار کف پا در پای اشخاص دارای کف پای صاف درد زیاد ایجاد می شود . نحوه قرارگیری پا جهت انجام موثر ورزش بسیار اهمیت دارد و افراد کف پای صاف در نحوه صحیح قرار دادن پای خود بر روی زمین بات مشکل مواجه می شوند .

بهبود تعادل

امکان دارد صافی کف پا در اثر ضعیف شدن ساختار قوسی کف پا ایجاد شود . تضعیف این ساختار منجر به ایجاد مشکل در حفظ تعادل خصوصا در سالحوردگان می شود . با توجه به این که نحوه راه رفتن این افراد در طول زندگی همیشه یکسان بوده است تغییرات در تاندون های پا به مقدار زیادی در نحوه تعادلشان تاثیر می گذارد . کفی طبی پای صاف با حفاظت از قوس کف پا سبب بهبود تعادل و حرکت می شود . استفاده از این نوع کفی به طور موثری سبب حفظ استقلال و سهولت در انجام فعالیت های روزمره می شود .

ساخت کفی طبی

برخی از فروشندگان کفش دارای لوازم طبی مانند مچ بند و کفی طبی می باشند . امکان دارد این لوازم طبی برای افرادی که دارای هیچ گونه ناهنجاری در پا یا قوس کفی پای خود نیستید مفید باشد . ولی این نوع لوازم طبی نوعی راه حل موقتی محسوب می شود و برای رفع مشکلات خاص در قسمت پا مکناسب نمی باشد . پای همه افراد با یکدیگر متفاوت می باشد . اندازه و شکل پا و همچنین وضعیت قرار گیری قوس کف پا و ساختار مچ پا همگی در زمان ساخت کفی طبی دارای اهمیت می باشد .

نحوه استفاده و محافظت از کفی طبی

در ابتدا چنانچه کفی طبی برای مدت طولانی یا برای انجام فعالیت های شدید استفاده شود امکان دارد شخص در زمان استفاده از کفی طبی احساس ناراحتی کند . عادت کردن پا به کفی طبی به زمان نیاز دارد . توصیه می شود در چند روز اول برای مدت ۱ تا ۲ ساعت از کفی طبی استفاده شود و سپس این زمان به اندازه ۱ تا ۲ ساعت دیگر افزایش داده شود تا زمانی که شخص بتواند برای ۱ روز کامل از آن ها استفاده کند . کفی طبی بایستی به صورت دستی توسط صابون ملایم و آب ولرم تمیز شود . شست و شوی کفی طبی در ماشین لباسشویی سبب از بین رفتن کفی طبی می شود . کفی های طبی برای همیشه قابل استفاده نیستند و توصیه می شود که هر ۶ تا ۱۲ ماه با کفی های جدید جایگذاری شود . امکان دارد افراد ورزشکار به تعویض سریع تر کفش ها نیاز داشته باشند . در هنگام انتخاب کفی طبی کفش و جورابی که قصد استفاده از آن ها را دارید استفاده و ارزیابی کنید تا از اندازه آن اطمینان حاصل کنید .

Parniantebnj

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *